Через скаргу аудитора Львівську архиєпархію УГКЦ перевіряє комісія з Ватикану

 

      

      У Львові вперше за останні роки комісією з Ватикану розпочато перевірку в Львівській  архиєпархії  УГКЦ, що була призначена Конгрегацією  східних церков на підставі скарги колишнього церковного аудитора.

    Йдеться про скаргу, що стосується цілої низки порушень, виявлених у ході внутрішнього аудиту структурних підрозділів  Курії  Львівської  архиєпархії, а також можливих зловживань її керівника -  митрополита Ігоря Возьняка, щодо яких у даний час ведеться досудове розслідування в рамках кримінальної справи.

 

 

   Дане кримінальне провадження за ч.1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) було зареєстровано в Галицькому відділі поліції ГУ НП у Львівській області 27 грудня 2019 року. У цій справі слідство, яке триває вже рік, насамперед мало б перевірити  факти, що свідчать про привласнення впродовж останніх кількох  років мільйонних прибутків головної церковної крамниці Львівської архиєпархії УГКЦ.

   В скарзі  аудитора дані факти викладені у всіх деталях.    Увага, зокрема, акцентується на тому, що аудит крамниці (її організаційної і фінансової діяльності) було розпочато 16 травня 2019 року – на виконання Декрету керівника Львівської архиєпархії УГКЦ митрополита Ігоря Возьняка. У ході аудиту по  бухгалтерських даних було встановлено,    що головний бухгалтер Курії Ірина Пашковська і отець-економ  Володимир Ольшанецький надавали   недостовірну інформацію про фінансові операції в церковній крамниці як державним так і церковним інстанціям та фактично створили для себе приватну бізнесову структуру для нелегальних заробітків.

     Після виявлення зловживань аудитор неодноразово звертався до митрополита Ігоря Возьняка – з вимогою навести належний порядок. Однак  керівник архиєпархії не вчинив ніяких дій для припинення виявлених порушень. Натомість  видав наказ  про скорочення посади   аудитора. Не відреагувало на результати внутрішнього аудиту й керівництво Патріаршої Курії УГКЦ.

   В названій скарзі було викладено й інші факти, що свідчать  про порушення фінансового законодавства у Львівській архиєпархії. Йдеться, зокрема, про таке:

    В 2016-2017 роках помічником керівника Львівської архиєпархії єпископом Володимиром Груцою  було незаконно відкрито в польському банку валютний рахунок. Із цього рахунку готівкою отримували передану закордонними благодійниками кошти і, звичайно, не показували їх в офіційній звітності, щоб не платити податки державі. Це в рік були суми в кількасот тисяч доларів. Після настирливих вимог аудиту цей рахунок було закрито.

   На протязі багатьох років в Курії чи не під егідою головного бухгалтера  існував підпільний швейний цех під назвою «швейна майстерня».  Працівники числилися в штаті Курії і отримували там заробітну плату. Курія оплачувала всі комунальні витрати. Реальних документів на роботи, що їх виконали швеї, не існувало, а пошитий священичий одяг реалізовували неофіційно. Отримані від цього кошти йшли в неофіційну касу бухгалтерії. Це близько 25-30 тисяч гривень в місяць.

    В скарзі також детально описано  незаконну підприємницьку діяльність отця-економа  Володимира Ольшанецького,  який, окрім цього,  є  керівником релігійної організації «Релігійна громада УГКЦ парафії Всіх Святих Українського народу у Залізничному районі м. Львова».

   Поміж наведених фактів – організація на подвір’ї  церкви, що на вул. Петлюри, 32, за «адміністрування» отця Ольшанецького об’ємної автомобільної стоянки з будкою охорони, автомобільної заправка в примітивному вигляді,  де,  за наявною інформацією, заправлялися донедавна автомобілі Курії, каплиці ритуальних послуг, що працює цілодобово, без вихідних та в якій можна замовити транспорт, придбати «все для похорону» (труни, хрести, квіти тощо). Ще один факт стосується «дивного» використання парафіяльної резиденції, що розміщена в c. Орявчик Сколівського району, та яка, судячи з оголошень  в Інтернеті,  фактично є «завуальованим» відпочинковим комплексом для туристів.

   При цьому автор скарги звертає увагу на те, що за результатами проведеної перевірки львівські податківці  встановили порушення релігійною організацією (за керівництва Володимира Ольшанецького) вимог низки статей Податкового Кодексу України. Після чого  були прийняті відповідні податкові рішення-повідомлення, за якими релігійній організації «Релігійна громада УГКЦ парафії Всіх Святих Українського народу у Залізничному районі м. Львова» було збільшено суми грошових зобов’ язань та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 256 тис. грн.

 

  Зазначимо, що вищевикладені факти упродовж останнього часу були оприлюднені у низці публікацій в ЗМІ. Відбулося це після того, як  про особливості церковного бізнесу в Львівській архиєпархії УГКЦ першим докладно розповів Leopolis  -  у публікації  «Куди зникли мільйони з церковної крамниці?».

    Що, без сумніву, свідчить про подальшу зацікавленість журналістів цією темою. Комісія з Ватикану, вочевидь, дану обставину при проведені перевірки також врахує.

 

  

    Як стало відомо «Правкому», скарга від колишнього аудитора була скерована на адресу кардинала Сандрі, який є керівник Конгрегації східних церков у Ватикані (відомства Римської курії, що відповідає за контакти з церквами візантійського, сирійського, вірменського, халдейського та коптського обряду, які є в єдності з Ватиканом).

    Провести перевірку (канонічну візитацію) в Львівській архиєпархії УГКЦ Конгрегація призначила Кеннета Новаківського - Єпархіального єпископа

Єпархія Пресвятої Родини Лондона.

   До комісії також увійшли: п. Оля Вох, економ Паризької єпархії Святого Володимира Великого; о. Любомир Яворський, Патріарший економ; о. Віталій Токар, Судовий Вікарій Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

 

                                                       

                                                                                              Іван Задорожний

Журналістські розслідування

 СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА "РОМА"?

СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА РОМА ?

      Приватне підприємство «Рома», власником та керівником якого є депутат Львівської облради Роман Демчина, упродовж останнього часу стало фігурантом низки...

"АФЕРА СТОЛІТТЯ" ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

АФЕРА СТОЛІТТЯ ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

       Чотири роки тому в Івано-Франківську викрили масштабну шахрайську схему, від якої  збитків зазнала низка українських банків, міжнародна компанія...

РИТУАЛЬНІ "МАХІНАТОРИ", АБО ЯК У САДОВОГО НА ПОКІЙНИКАХ ЗАРОБЛЯЮТЬ

РИТУАЛЬНІ МАХІНАТОРИ , АБО ЯК У САДОВОГО НА ПОКІЙНИКАХ ЗАРОБЛЯЮТЬ

     У найбільш привабливих закупівлях товарів, робіт і послуг, організованих останнім часом Львівським комунальним підприємством «Виробничо-реставраційний комбінат обрядових послуг», фігурували,...

КОМУ КАРАНТИН, А КОМУ - СУМНІВНІ БАНКРУТСТВА

КОМУ КАРАНТИН, А КОМУ - СУМНІВНІ БАНКРУТСТВА

                                             У травні львівський госпсуд визнав банкрутами та дозволив...

ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ. ЯКІСНО ТА НЕДОРОГО
Пелехач Христина Романівна:
096-747-51-05


Сімейне право (розлучення, аліменти, поділ майна)
Авторське право (реєстрація та захист авторських прав)
Протидія домашньому насильству (консультації, захист)


ПРАВКОМСтатті Через скаргу аудитора Львівську архиєпархію УГКЦ перевіряє комісія з Ватикану
UkrNET - поисково-информационный ресурс
каталог веб ресурсів