Справа про «церковну крамницю»: митрополит Возняк знову фігурант

         Галицький райсуд Львова поновив розслідування кримінального провадження про зловживання в головній церковній крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ.

    Зазначимо: дана резонансна справа,  закриття якої співпало з перевіркою  архиєпархії  комісією з Ватикану, стосується у тому числі  можливих зловживань  митрополита Ігоря Возьняка.

    

    Як нещодавно повідомляв Правком,  у Львові  вперше за останні роки комісією з Ватикану було розпочато перевірку в Львівській  Архиєпархії  УГКЦ, призначену Конгрегацією  східних церков на підставі скарги колишнього церковного аудитора.

    Йшлося про скаргу, що стосується цілої низки порушень, виявлених у ході внутрішнього аудиту структурних підрозділів  Курії  Львівської  Архиєпархії, а також можливих зловживань її керівника -  митрополита Ігоря Возьняка, щодо яких  велося досудове розслідування в рамках кримінальної справи. 

   Дане кримінальне провадження за ч.1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) було зареєстровано в Галицькому відділі поліції ГУ НП у Львівській області 27 грудня  2019 року. У цій справі слідство, яке тривало вже рік, насамперед мало б перевірити  факти, що свідчать про привласнення впродовж останніх кількох  років мільйонних прибутків головної церковної крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ.

    В скарзі  аудитора дані факти були викладені у всіх деталях.    Увага, зокрема, акцентувалась на тому, що аудит крамниці (її організаційної і фінансової діяльності) було розпочато 16 травня 2019 року – на виконання Декрету керівника Львівської Архиєпархії УГКЦ митрополита Ігоря Возьняка. У ході аудиту по  бухгалтерських даних було встановлено,    що головний бухгалтер Курії Ірина Пашковська і отець-економ  Володимир Ольшанецький надавали   недостовірну інформацію про фінансові операції в церковній крамниці як державним так і церковним інстанціям та фактично створили для себе приватну бізнесову структуру для нелегальних заробітків.

    Після виявлення зловживань аудитор неодноразово звертався до митрополита Ігоря Возьняка – з вимогою навести належний порядок. Однак  керівник архиєпархії не вчинив ніяких дій для припинення виявлених порушень. Натомість  видав наказ  про скорочення посади   аудитора. Не відреагувало на результати внутрішнього аудиту й керівництво Патріаршої Курії УГКЦ.

   Це за обставини, що вищевикладені факти упродовж останнього часу були оприлюднені у низці публікацій в ЗМІ. Відбулося це після того, як  про особливості церковного бізнесу в Львівській Архиєпархії УГКЦ першим докладно розповів Leopolis  -  у публікації  «Куди зникли мільйони з церковної крамниці?». 

   Публікації в ЗМІ, без сумніву, свідчили про подальшу зацікавленість журналістів цією темою. Комісія з Ватикану при проведені перевірки,  на це, вочевидь, могла б звернути увагу. Як, до речі, і на наявність  кримінального провадження, що стосується у тому числі можливих зловживань керівника Львівської Архиєпархії УГКЦ.

 

   А тепер про найцікавіше.

   За дивним збігом обставин перевірка з боку комісії з Ватикану співпала із закриттям справи про «церковну крамницю». Це при тому, що всебічним, повним та неупередженим  розслідування цього провадження на той час і «не пахло».

   Виникає логічне запитання – а як же тоді  вдалося закрити справу? Відповідь на нього  в повній мірі дає постанова про закриття кримінального провадження від 28.12.2020 року, винесена  слідчим  Галицького відділу поліції  ГУ НП  у Львівській області Юрієм Кобилецьким.

    З даного документу вбачається, що 02.03.2020 року до Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ  слідчим було скеровано запит щодо надання органу досудового розслідування всіх наявних документів, які були зібрані в результаті проведення аудиторської перевірки фінансової і бухгалтерської звітності церковної крамниці за 2016-2019 роки, «зокрема, і висновок перевірки».

    Водночас жодного із названих документів слідство на свій запит  не отримало.   І, що теж дуже показово,  не намагалося отримати у подальшому. Задовільнившись листом (відповіддю)  від Курії, підписаному її керівником – митрополитом Ігорем Возьняком  та  завіреному печаткою.

   До Галицького відділу поліції цей лист надійшов 17.03.2020 року.  У цій відповіді на запит слідчого (Увага! Шановний читачу!) було зазначено, що  жодного аудиту «церковної крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ» (Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ не проводилось). Відтак в Курії відсутні матеріали такої перевірки та аудиторські висновки.

   Тобто, що відбулося? Високопоставлений священнослужитель, який, вочевидь,  присягав жити за Божими заповідями, якому, вочевидь, відома заповідь : «Не свідчи ложно на ближнього твого»,    на виконання Декрету якого було проведено аудит церковної крамниці, у ході розслідування кримінального провадження, наче й не було нічого,  надав слідству відомості про те, що жодного аудиту не проводилося. Й у результаті органу досудового розслідування  Курією не було надано жодних документів аудиторської перевірки.   У  подальшому, «врахувавши»   такі «цінні» для слідства відомості (і жодним чином їх не перевіривши), слідчий Галицького відділу поліції без зайвих зусиль «зліпить» постанову про закриття кримінального провадження.

    Дану постанову аудитор-заявник (за заявою якого було відкрито справу) невідкладно оскаржив слідчому судді Галицького райсуду Львова.

    Слідчий суддя скаргу заявника задовольнив ухвалою від 02.02.2021 року, винісши рішення скасувати постанову про закриття кримінального провадження слідчого  Галицького відділу поліції  ГУ НП  у Львівській області Юрія Кобилецького.

    В ухвалі слідчий суддя зазначив, що висновки слідчого поліції, як вбачається з постанови, є передчасними, і що слідчим не проведено всіх необхідних слідчих дій, спрямованих на всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, а саме: «слідчим не витребувано та не надано оцінку наявним документам, які були зібрані в результаті проведення аудиторської перевірки  фінансової і бухгалтерської звітності церковної крамниці Курії Львівської Архиєпархії  УГКЦ за 2016,  2017,  2018 та 2019 роки, що була розпочата з 16.05.2019 року, зокрема, і висновок перевірки, не було вжито жодних заходів для перевірки відомостей та матеріалів, отриманих з Курії  Львівської Архиєпархії  УГКЦ Галицьким ВП ГУ НП у Львівській області 17.03.2020 року, про те, що в Курії відсутні матеріали перевірки та аудиторські висновки».

   В ухвалі також зазначено, що фактично поліцейське слідство обмежилось здійсненням лише кількох слідчих дій, «при цьому здебільшого це фактично були формальні процедури, вчинені з метою імітації проведення досудового розслідування».

 

    Як стало відомо Правкому, відомості про факти зловживань в головній церковній крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ, а також відомості про вищеописане «сприяння» слідству з боку митрополита Ігоря Возьняка на даний час   передані Ватиканській комісії, Верховному архієпископу УГКЦ, виконуючому обов’язки папського нунція в Україні. Отож, є надія, що поважна комісія з Ватикану  зробить належні висновки та допоможе навести лад в церковних структурах.

                                                                               відділ журналістських розслідувань редакції Правком

 

 

 

          

 

Журналістські розслідування

Тендерні «дива» в 5-ій міській клінічній лікарні Львова

Тендерні «дива» в 5-ій міській клінічній лікарні Львова

      Низка фактів свідчить про те, що Комунальне некомерційне підприємство "5-а міська клінічна лікарня м. Львова", генеральним директором...

У Львові тендер інституту патології крові "розпиляли" фірми з однаковими документами

У Львові тендер інституту патології крові розпиляли фірми з однаковими документами

    Йдеться про "Кейтерінг-груп" та "Укр-Галич", що "конкурували" між собою в тендері на закупівлю послуги із харчування стаціонарних хворих...

 СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА "РОМА"?

СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА РОМА ?

      Приватне підприємство «Рома», власником та керівником якого є депутат Львівської облради Роман Демчина, упродовж останнього часу стало фігурантом низки...

"АФЕРА СТОЛІТТЯ" ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

АФЕРА СТОЛІТТЯ ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

       Чотири роки тому в Івано-Франківську викрили масштабну шахрайську схему, від якої  збитків зазнала низка українських банків, міжнародна компанія...

ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ. ЯКІСНО ТА НЕДОРОГО
Пелехач Христина Романівна:
096-747-51-05


Сімейне право (розлучення, аліменти, поділ майна)
Авторське право (реєстрація та захист авторських прав)
Протидія домашньому насильству (консультації, захист)


ПРАВКОМСтаттіСправа про «церковну крамницю»: митрополит Возняк знову фігурант
UkrNET - поисково-информационный ресурс
каталог веб ресурсів