«ЧУДЕСА» У СПРАВІ ПРО «ЦЕРКОВНУ КРАМНИЦЮ»

     У Львові вдруге поновили розслідування кримінального провадження, що стосується  зловживань в головній церковній крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ. Йдеться  у тому числі про  можливі зловживання  митрополита Ігоря Возьняка.

 

  Як  повідомляв раніше Правком, дане кримінальне провадження за ч.1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) було зареєстровано в Галицькому відділі поліції ГУ НП у Львівській області 27 грудня  2019 року. У цій справі, яка була відкрита за заявою аудитора, слідство насамперед мало б перевірити  факти, що свідчать про привласнення впродовж останніх кількох  років мільйонних прибутків головної церковної крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ.

    Зазначимо: вказаних фактів, які виявив аудитор, було більш ніж достатньо. У їх числі – навіть існування підпільного швейного цеху в Курії (говорячи юридичною мовою, з ознаками відмивання грошей). Фактично йшлося про те, що впливові церковні особи (зокрема, головний бухгалтер Курії, отець-економ)  створили для себе приватну бізнесову структуру для нелегальних заробітків.

    Після виявлення названих зловживань аудитор неодноразово звертався до митрополита Ігоря Возьняка – з вимогою навести належний порядок. Однак  керівник архиєпархії не вчинив ніяких дій для припинення виявлених порушень. Натомість  видав наказ  про скорочення посади   аудитора. Не відреагувало на результати внутрішнього аудиту й керівництво Патріаршої Курії УГКЦ.

    Це, до речі, за обставини, що вищевикладені факти упродовж останнього часу були оприлюднені у низці публікацій в ЗМІ. Відбулося це після того, як  про особливості церковного бізнесу в Львівській Архиєпархії УГКЦ першим докладно розповів Leopolis  -  у публікації  «Куди зникли мільйони з церковної крамниці?». 

 

   Далі інформація розповсюдилась ще більше. Відомості про скандал у Львівській Архієпархії дійшли до Ватикану.

   Конгрегація східних церков у серпні 2020 року, після консультацій із Блаженнішим Святославом та повідомивши митрополита Ігоря Возьняка, вирішила провести власний незалежний аудит. Залучили до цього владику Кеннета Новаковського, якому мали допомагати спеціалісти з великим досвідом - о. Любомир Яворський і пані Ольга Вох. Проте вже пройшло 5 місяців  з початку перевірки, однак комісія про її результати не повідомила. Водночас, за наявною інформацією,  перевіряючі навіть не спромоглися опитати  священика - члена аудиторської перевірки, яку він проводив спільно із штатним аудитором, згідно декрету митрополита.

   Тобто загальна ситуація виглядає так. Попри те, що комісія отримала від аудиторів всі підтверджуючі документи про фінансові порушення (офіційно зареєстровані і підписані),  жодного результату від перевіряльників вони не дочекалися.

    На такі «чудеса» звернули увагу й ЗМІ,  в тому числі церковний сайт на телеграм-каналі Сhurcher.

    Редакція Сhurcher в оприлюдненій статті зробила  певний висновок:

   «Чесно кажучи, не маємо великих надій на те, що поважна комісія з Ватикану "зробить належні висновки та допоможе навести лад в церковних структурах УГКЦ", але уважно стежимо за розвитком подій у цій справі».

      І цей висновок на жаль підтверджується. Однак і «Правком» і  Сhurcher продовжують стежити за ситуацією, що склалася, та висвітлювати фінансові та майнові  порушення з боку церковників різних конфесій.

     У тому числі через те, що читаючи рішення синоду УГКЦ, хочеться бачити їх в дії.        

   «Щоби бути «світлом для світу» посеред темряви гріха, закликаємо душпастирів, монашество та всіх мирян Церкви зробити все, щоб наші церковні спільноти і структури стали взірцем прозорості й чесності, духовно-моральним простором, вільним від корупції в будь-яких її проявах» (Із послання Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного  Архиєпископства УГКЦ про подолання моральної недуги корупції).

 

 

   Повертаючись до «чудес».

   За дивним збігом обставин перевірка з боку комісії з Ватикану співпала із закриттям поліцією справи про «церковну крамницю». Це при тому, що жодного розслідування на той час проведено не було. Була лишень його недолуга імітація, після якої слідчим  Галицького відділу поліції  ГУ НП  у Львівській області Юрієм Кобилецьким було винесено постанову про закриття кримінального провадження від 28.12.2020 року.

   При цьому, приймаючи незаконне та необгрунтоване рішення,  слідчий Кобилецький цілком задовольнився  листом (відповіддю)  від Курії, підписаному її керівником – митрополитом Ігорем Возьняком.  До Галицького відділу поліції цей лист надійшов 17.03.2020 року.  У цій відповіді на запит слідчого  було зазначено, що  жодного аудиту «церковної крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ» (Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ не проводилось). Відтак в Курії відсутні матеріали такої перевірки та аудиторські висновки.

    Дану постанову аудитор-заявник невідкладно оскаржив слідчому судді Галицького райсуду Львова, який 02.02.2021 року виніс рішення скасувати постанову про закриття кримінального провадження. Крім того, за інформацією  Правкому, про імовірні намагання митрополита Ігоря Возняка покрити фінансові порушення своїх працівників було повідомлено Ватиканській комісії, Верховному архієпископу УГКЦ та в.о. папського нунція в Україні.

    Однак це абсолютно нічого не змінило і «чудеса» у справі про «церковну крамницю» продовжились.   Про «результативність» перевірки з боку комісії з Ватикану ми розповіли вище. Таким самим «результативним» виявилось і подальше поліцейське розслідування, подальша імітація якого на цей раз тривала лишень кілька місяців, допоки слідчим Юрієм Кобилецьким   02 травня  2021 року вчергове було винесено необгрунтовану та незаконну  постанову про закриття кримінального провадження.

   Цю постанову аудитор оскаржив, зокрема, прокурору Львівської області Антону Войтенко, акцентувавши у скарзі увагу на «цілковитій  безконтрольності  та бездіяльності з боку прокурорів Львівської місцевої прокуратура  №1, що здійснювали процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у даному кримінального провадженні».

    У скарзі також було викладено низку фактів, що свідчать про цілковиту бездіяльність та зловживання з боку слідчого Кобилецького. Йдеться, зокрема, про те, що слідчий жодним чином не перевірив документи, що  були скеровані аудитором після поновлення слідства. У тому числі  документи, які були зібрані в результаті проведення аудиторської перевірки фінансової і бухгалтерської звітності церковної крамниці Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ за 2016, 2017, 2018 та 2019 роки, що була розпочата з 16.05.2019 року, зокрема, і висновок перевірки.

    Про зловживання свідчило й те, що слідчий не розглянув та не надав відповіді на клопотання заявника про залучення його у якості потерпілого у кримінальному провадженні.

    Результатом названого оскарження стало те, що 18.06.2021 року процесуальним керівником у вказаному провадження (прокурором Галицької окружної прокуратури м.Львова)  незаконну постанову слідчого Юрія Кобилецького про закриття кримінальної справи було скасовано.

    Водночас виникає логічне запитання: що криється за такими вищеописаними регулярними «чудесами» у справі про «церковну крамницю»? Чому резонансну справу, про яку неодноразово розповідали ЗМІ, тривалий час вперто не розслідують, а фактично -  саботують. Чи немає тут якось стороннього впливу, з огляду насамперед на те, що її фігурантом є впливова церковна особа?

    Дуже хочеться сподіватися,  що теперішній керівник   львівської поліції Олександр Шляховський, якому президент нещодавно  присвоїв звання генерала поліції третього рангу, а також прокурор Львівської області Антон Войтенко на кінець (з огляду на вищеописані факти) звернуть на справу про «церковну крамницю» належну увагу. І що повне й об'єктивне  слідство (яке  упродовж тривалого часу не просунулося ні на крок і двічі незаконно припинялось) буде проведено навіть попри сторонній (якщо такий мав місце) вплив.

 

                                                                відділ журналістських розслідувань редакції Правком

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Журналістські розслідування

Тендерні «дива» в 5-ій міській клінічній лікарні Львова

Тендерні «дива» в 5-ій міській клінічній лікарні Львова

      Низка фактів свідчить про те, що Комунальне некомерційне підприємство "5-а міська клінічна лікарня м. Львова", генеральним директором...

У Львові тендер інституту патології крові "розпиляли" фірми з однаковими документами

У Львові тендер інституту патології крові розпиляли фірми з однаковими документами

    Йдеться про "Кейтерінг-груп" та "Укр-Галич", що "конкурували" між собою в тендері на закупівлю послуги із харчування стаціонарних хворих...

 СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА "РОМА"?

СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА РОМА ?

      Приватне підприємство «Рома», власником та керівником якого є депутат Львівської облради Роман Демчина, упродовж останнього часу стало фігурантом низки...

"АФЕРА СТОЛІТТЯ" ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

АФЕРА СТОЛІТТЯ ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

       Чотири роки тому в Івано-Франківську викрили масштабну шахрайську схему, від якої  збитків зазнала низка українських банків, міжнародна компанія...

ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ. ЯКІСНО ТА НЕДОРОГО
Пелехач Христина Романівна:
096-747-51-05


Сімейне право (розлучення, аліменти, поділ майна)
Авторське право (реєстрація та захист авторських прав)
Протидія домашньому насильству (консультації, захист)


ПРАВКОМСтатті «ЧУДЕСА» У СПРАВІ ПРО «ЦЕРКОВНУ КРАМНИЦЮ»
UkrNET - поисково-информационный ресурс
каталог веб ресурсів