СПРАВА ПРО "ЦЕРКОВНУ КРАМНИЦЮ": СКАНДАЛ НЕ ВЩУХАЄ

    У Львові суд поновив на посаді аудитора, що виявив зловживання в головній церковній крамниці Львівської архиєпархії УГКЦ,.

 

    Фінансовий скандал в Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ набирає нових обертів. На початку жовтня Львівський апеляційний суд постановив скасувати як незаконні відразу два минулорічні накази Курії, якими цей скандал намагалися приховати. У їх числі – наказ про звільнення з займаної посади церковного аудитора, що насмілився піти проти «бізнесменів у рясах».

    Зазначимо, що крапку у  цій історії може поставити об’єктивне розслідування кримінального провадження, що стосується  зловживань в головній церковній крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ та яке місцеві правоохоронці тривалий час саботують. Йдеться  у тому числі про  можливі зловживання  митрополита Ігоря Возьняка.

 

    Нагадаємо як було відкрито дану справу. 

   Через факти, які свідчать про  приховування порушень владикою Ігорем Возняком, аудитор, який поплатився посадою за те, що виявив використання церковного майна (приміщення і обладнання церковної крамниці) та  існування підпільного швейного цеху в Курії, за допомогою яких головний бухгалтер, скоріше за все,  відмивала гроші, звернувся до поліції. За його скаргою 28 грудня 2019 року було зареєстровано кримінальне провадження № 12019140050005683 за ч.1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем).

    Як вбачається з наявних матеріалів, вказаних фактів, які виявив аудитор, було більш ніж достатньо. Фактично йшлося про те, що впливові церковні особи (зокрема, головний бухгалтер Курії і  отець-економ)  створили для себе приватну бізнесову структуру для нелегальних заробітків.

    Після виявлення названих зловживань аудитор неодноразово звертався до митрополита Ігоря Возьняка – з вимогою навести належний порядок. Однак  керівник архиєпархії не вчинив ніяких дій для припинення виявлених порушень. Натомість  видав наказ  про скорочення посади   аудитора та звільнив секретаря економічного відділу (вочевидь, на всяк випадок, щоб жінка-секретар менше бачила та чула).

 

   Відомості про скандал у Львівській Архієпархії дійшли   і до Ватикану.

   Конгрегація східних церков у серпні 2020 року вирішила провести власний незалежний аудит. Залучили до цього владику Кеннета Новаковського, якому мали допомагати спеціалісти з великим досвідом - о. Любомир Яворський і пані Ольга Вох. Проте вже пройшло 7 місяців  з початку перевірки, однак за наявною інформацією,  перевіряючі навіть не спромоглися опитати  священика - члена аудиторської перевірки, яку він проводив спільно із штатним аудитором, згідно декрету митрополита. Пані Вох давно звільнилась з УГКЦ,  а єпископ Новаківський так і не спромігся відвідати Львів і поспілкуватись із аудитором. Всі документи отримав і проводив перевірку економ Патріаршої Курії о. Яворський.

    Редакція Сhurcher в оприлюдненій статті зробила  певний висновок:

   «Чесно кажучи, не маємо великих надій на те, що поважна комісія з Ватикану "зробить належні висновки та допоможе навести лад в церковних структурах УГКЦ", але уважно стежимо за розвитком подій у цій справі».

      І цей висновок, на жаль, підтверджується. Від папського нунція в кінці вересня надійшла інформація про те, що здійснене інспектування  не помітило значних порушень фіскального українського законодавства і тому карне провадження проти Митрополита Возьняка призупинено. Однак чи можна було очікувати іншого висновку від підлеглого Верховному Архієпископу Святославу Шевчуку економа?

         Дивним є також те , що Ватикан пише про карне провадження, в той час коли ті ж потерпілі (незаконно звільнені аудитор та секретар економічного відділу) очікували в першу чергу моральної оцінки дій Митрополита і його підлеглих. Карне провадження ведеться поліцією,  це її прегоратива.

        Згідно останніх листів з поліції та прокуратури, названу кримінальну справу (після двох спроб її закриття та скасувань двох незаконних постанов слідчого) передано новому, вже третьому по рахунку, слідчому поліції і її досудове розслідування знаходиться під контролем прокуратури.      А тепер ще про основне.

     07 жовтня 2021 року Львівський апеляційний суд постановив відновити на роботі аудитора Курії та секретаря економічного відділу із зобов’язанням виплати їм зарплати за дні вимушеного прогулу (19 місяців)  та сплати судових витрат.

    Йдеться про  постанови суду (у справі №465/1278/20, провадження №22-ц/811/1680/21 та  справі 461/2102/20, провадження № 22-ц/811/532/21), які, м'яко кажучи,  свідчать про  неналежну діяльність команди митрополита, передусім,  голови  персоналу Курії єпископа Володимира Груци,  інспектора по кадрах і юриста.

   За рішенням апеляційного суду, виплати за недолугу організацію адміністративної, кадрової і юридичної роботи загалом складуть біля 300 тисяч гривень, а якщо до цього додати нарахування податківців на парафію економа Курії отця Ольшанецького, то  це більше як півмільйона гривень. Біда лишень в тому, що ці кошти підуть від  пожертв парафіян на церковну діяльність,   а не з кишень церковних бізнесменів, які ці кишені  тривалий час  так щедро собі поповнювали.

    Хочеться сподіватися, що ці судові рішення та перспективи об’єктивного розслідування  кримінальної справи, яку веде львівська поліція, можливо, допоможуть  Главі УГКЦ Святославу Шевчуку зрозуміти потребу у зміні способу  керівництва церквою, у необхідності почати церкву реформувати.  В першу чергу це стосується  зміни фактично феодальної на сьогодні структури, де кожний керівник єпархії є недоторканою особою, можновладцем на своїй території. Структурою, що сприяє появі церковників-грошолюбів та бізнесменів,  Божа заповідь «люби ближнього як самого себе» якими сприймається  як «люби гроші ближнього як самого себе».

        

Журналістські розслідування

Тендерні «дива» в 5-ій міській клінічній лікарні Львова

Тендерні «дива» в 5-ій міській клінічній лікарні Львова

      Низка фактів свідчить про те, що Комунальне некомерційне підприємство "5-а міська клінічна лікарня м. Львова", генеральним директором...

У Львові тендер інституту патології крові "розпиляли" фірми з однаковими документами

У Львові тендер інституту патології крові розпиляли фірми з однаковими документами

    Йдеться про "Кейтерінг-груп" та "Укр-Галич", що "конкурували" між собою в тендері на закупівлю послуги із харчування стаціонарних хворих...

 СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА "РОМА"?

СКІЛЬКИ КОШТІВ НА РЕМОНТАХ ДОРІГ ПРИВЛАСНИЛА ФІРМА РОМА ?

      Приватне підприємство «Рома», власником та керівником якого є депутат Львівської облради Роман Демчина, упродовж останнього часу стало фігурантом низки...

"АФЕРА СТОЛІТТЯ" ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

АФЕРА СТОЛІТТЯ ПО-ПРИКАРПАТСЬКИ: МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ, ЖОДНОГО ПОКАРАНОГО

       Чотири роки тому в Івано-Франківську викрили масштабну шахрайську схему, від якої  збитків зазнала низка українських банків, міжнародна компанія...

ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ. ЯКІСНО ТА НЕДОРОГО
Пелехач Христина Романівна:
096-747-51-05


Сімейне право (розлучення, аліменти, поділ майна)
Авторське право (реєстрація та захист авторських прав)
Протидія домашньому насильству (консультації, захист)


ПРАВКОМСтаттіСПРАВА ПРО "ЦЕРКОВНУ КРАМНИЦЮ": СКАНДАЛ НЕ ВЩУХАЄ
UkrNET - поисково-информационный ресурс
каталог веб ресурсів