ЛЬВІВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ: НАЖИТИСЯ НА ВІЙНІ

     Корупційні скандали навколо Львівського бронетанкового заводу в останні роки спалахували регулярно.

 

Неякісно відремонтована військова техніка для зони АТО. Зрив поставок у ЗСУ нових бронеавтомобілів «Дозор-Б». Розтрата бюджетних коштів в особливо великих розмірах на закупівлі двигунів для танків…

Найбільш резонансні з них пов’язані  із конкретними зловживаннями директорів  державного підприємства «Львівський бронетанковий завод». Йдеться  про Олександра Остапця та Романа Тимківа.

 Про одну нехитру схему: замість нових двигунів «підсунули» старі

Гучне затримання директора заводу Романа Тимківа, його заступника Олега Ткаченка, двох посадовців Збройних сил України (начальника Центрального бронетанкового управління та начальника відділу цього  управління), а  також засновника ТОВ «Булет лайн», задіяного у схемі,  працівники Національного антикорупційного бюро України провели  14 липня 2017 року. Усім їм висунули обвинувачення  за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна в особливо великих розмірах) та  ч. 2 ст. 366 КК України (службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки).  

Досудове  розслідування цієї справи  тривало майже рік. У результаті  було встановлено, що ДП «ЛБТЗ» виграв конкурсні торги на поставку Центральному бронетанковому управлінню ЗСУ нових двигунів для танків Т-72. За документами  завод наприкінці 2015 року придбав у ТОВ «Булет Лайн» і поставив ЦБТУ ЗСУ загалом 40 двигунів та 4 одиниці бортових коробок передач.   

Схема виглядала так. Замість нового бронетанкового майна було закуплено двигуни та коробки передач, які раніше використовувалися, у тому числі – в неробочому стані. До  того ж цей «секонд-хенд» раніше вже були проданий - у 2008-2009 роках ці двигуни та коробки передач реалізовували підприємствам на внутрішньому ринку як надлишкове майно Міноборони. Крім того, випуск цієї моделі двигунів припинився ще з 1990-х років. Організаторам корупційної схеми про це  було добре відомо.  

В липні цього року обвинувальний акт у даній справі  (за фактом розтрати коштів під час закупівлі двигунів) прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до Солом’янського райсуду  Києва. Розмір збитків, завданих державі через корупційне правопорушення, у цьому документі зазначено у понад 14 млн. грн. Хоча на початку розслідування заявлялось, що фігуранти цієї справи вчинили розтрату бюджетних коштів на суму 28,5 млн. грн.

              Хто такий Тимків і за що звільнили його попередника

Про Романа Тимківа відомо, що він був депутатом Івано-Франківської міськради попереднього скликання (від політичної партії «Третя сила») Є  помічником-консультантом (на громадських засадах)  нардепутата від БПП Юрія Солов’я - свого давнього партнера по будівельному бізнесу. Власником 13 фірм, зокрема, ТОВ «Екстрім ЛТД», ТОВ «Прикарпатська кераміка», ТОВ «ТД Калуський бровар».    

Директором державного підприємства у сфері оборонної промисловості  івано-франківського бізнесмена-забудовника призначили у вересні 2015 року.  Після того, як через низку гучних корупційних скандалів керівництво держконцерну «Укроборонпром» прийняло рішення звільнити з займаної посади його попередника - Олександра Остапця. Формально очільник  ДП «ЛБТЗ» був звільнений через невиконання виробничих планів на підприємстві, зокрема, за затримку  у налагодженні повноцінного серійного виробництва бронемашин «Дозор-Б». Хоча в цей період  вже було відомо  про конкретні службові зловживання з боку директора заводу. У зв’язку з цим він стає  фігурантом кримінального провадження за ч. 5 ст. 191 КК України, відкритого військовою прокуратурою. Його підозрюють  в розкраданні державних коштів в особливо великих розмірах (на суму понад 2 млн. грн.), які були виділені Міноборони для ремонту бронетехніки із зони АТО.        

Як «розкрадання коштів» замінили на «службову недбалість»   

Вирок у цій справі Сихівським райсудом Львова (суддею Богданом Мичкою) було винесено 20 травня 2016 року. Олександру Остапцю  призначили покарання у вигляді позбавлення волі на 5 років умовно з випробувальним терміном у 3 роки. А також   штраф – у розмірі  11,9 тис. грн. Звідки такий гуманізм?   

Суд встановив наступне. В грудні 2014 між ДП «ЛБТЗ» в особі директора та Міноборони було укладено договір про надання послуг  з ремонту та технічного обслуговування  «31 одиниці БМП-1». На виконання умов  договору підприємству було перераховано 41,6 млн. грн.  

Однак у подальшому, оскільки на заводі не було відповідних спеціалістів,   ДП «ЛБТЗ» уклало договір з ПП «Пацифік-2», яке повинно було провести капітальний ремонт  9 двигунів УТД-20  (в  бойових машинах піхоти). За ці послуги підприємству було перераховано понад 2 млн. грн. Натомість ПП «Пацифік-2» капітальний ремонт не проводило, що спричинило збитки.   Загалом факти вказували на те, що керівник бронетанкового заводу, укладаючи договір з ПП «Пацифік-2», яке зареєстровано на Івано-Франківщині  (в селі Майдан Тисменицького району) та діяльність якого не має нічого спільного  з ремонтом на військової, ні «цивільної» техніки, зловживав своїм службовим становищем та діяв за попередньою змовою з директором приватного підприємства. Однак військовий прокурор у ході судового розслідування змінює обвинувачення на м’якіше: на  «службову недбалість» (ч. 2 ст. 367 КК України).  Тобто,  приходить до висновку, що попередньої змови між директорами не було. І що  Остапець винуватий лише в несумлінному ставленні до своїх службових обов’язків. Зокрема, в тому, що не проконтролював виконання договору про капітальний ремонт 9 двигунів.    

Цей висновок, з яким опісля погоджується суд,  робиться з огляду на вирок Ужгородського міжрайонного суду Закарпатської області від 17 березня 2017 року – відносно директора ПП «Пацифік-2» Галини Глеб. За цим рішенням підсудній, що обвинувачувалася за ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах), було  призначене покарання  у вигляді позбавлення волі на 5 років умовно з випробувальним терміном у 3 роки (аналогічне покарання через два місяці отримає Остапець).    Суть цього вироку така: на суді директор приватного підприємства зізналася, що  ввела в оману керівника ДП «ЛБТЗ», який не був обізнаний з її планом, злочинним наміром  щодо заволодіння державними коштами.   

Загалом все виглядає так, ніби правоохоронці вирішили в якийсь момент  розвалити справу за фактом розкрадання державних коштів на бронетанковому заводі. Для того, мабуть, щоб порятувати від тюрми його директора. Імовірно, саме тому директору ПП «Пацифік-2», яка спочатку в обвинувальному акті  фігурувала в складі злочинної групи осіб разом з Остапцем, у подальшому «вліпили» шахрайство,  а справу скерували  на розгляд в Закарпатську область.   

Цю версію підтверджують заяви в ЗМІ представників потерпілої сторони - ДП «ЛБТЗ»: про те,  що підприємство не було  проінформоване про судові засідання  в Ужгороді.    

                      Єдиний вирок на тлі масштабних «оборонних» зловживань    

За чотири роки війни щодо зловживань в оборонно-промисловому комплексі, на конкретних держпідприємствах «оборонки»  було опубліковано досить багато журналістських розслідувань. На підставі оприлюднених фактів було відкрито десятки кримінальних проваджень, у тому числі справ, в яких фігурували керівники ряду підприємств у сфері оборонної промисловості.   

Однак, судячи з інформації із реєстру судових рішень,  на цей час вирок винесено лише відносно екс-керівника Львівського бронетанкового заводу. Причому такий, що викликає сумнів в його справедливості.  

Це при тому, що ця справа вельми показова. На її прикладі влада могла  б продемонструвати, що вкрай цинічні заробітки  керівників оборонних підприємств на війні будуть рішуче та  суворо каратися. 

Продемонструвала… Умовний термін,  «смішний» штраф.   

А вже через рік – нова кримінальна справа за «тією ж» статтею про  розкрадання. У якій фігурує наступний керівник Львовського бронетанкового заводу.     

Замість епілогу    

Сліди протиправної діяльності ПП «Пацифік-2», директорка якого начебто  ввела в оману очільника Львівського бронетанкового заводу, вдалося віднайти в інших судових рішення.   

Зокрема, в одній з ухвал Богунського райсуду Житомирської області за  2016 рік - щодо клопотання в кримінальному провадженні за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах .  «Пацифік-2» «тут» фігурує в схемі  з незаконного формування податкового кредиту з ПДВ для ДП «Житомирський бронетанковий завод».

В іншій ухвалі – Івано-Франківського міського суду за цей рік (щодо справи за фактами зловживань службовим становищем)  йдеться про самовільні рубки дерев на території військового містечка №99, розміщеного в селі Майдан Тисменицького району, внаслідок чого було завдано шкоду  на суму 365,3 тис. грн. А також про те, що незаконно зрублену деревину було виявлено під час обшуку складських приміщень та території ПП «Пацифік-2».  

Однак найбільш показовою є  ухвала Біловодського райсуду Луганської області -  від 1 липня 2015 року. У ній йдеться про клопотання слідчого надати доступ до документів, які відображають взаємовідносини  ПП «Пацифік-2»та Львівського бронетанкового заводу.   

З тексту цього документу відомо, що наприкінці 2014 року на блокпосту  поблизу села Городище Біловодського району співробітники міліції у зв’язку з відсутністю воєнного супроводу  затримали автомобіль, завантажений 20 дизельними двигунами, які були замасковані під тюками сіна. 

«Надалі у ході досудового розслідування, під час аналізу вилучених матеріалів тимчасового доступу з ДП «Львівський бронетанковий завод» у кримінальному провадженні № 12015130430000090 (за фактом транспортування без відповідної документації б/у торсіонів), встановлено, що 10.12.2014 між ДП «ЛБТЗ» та ПП «Пацифік-2» укладено договір № 355, строком дії до 31.12.2015. Згідно умов та специфікацій до даного договору, від постачальника - ПП «Пацифік-2» покупцю - ДП «ЛБТЗ», було поставлено двигуни УТД-20 (кат. II) у кількості 30 штук на сумму 12600000,00 грн.», - зазначено в ухвалі.       

Про що це свідчить? Ті злочини, які виявляють правоохоронці, справи по яких доходять до судів,  лише верхівка айсбергу.  

Почати «копати» глибше можна було б зі «знайомого» ПП «Пацифік-2» та його тривалих зв’язків з Львівським бронетанковим заводом, які, до речі, зовсім в іншому світлі показують історію з «введенням в оману» директора оборонного підприємства, ставлячи її під великий сумнів. Однак при нинішній владі це нікому не потрібно.                                                                                                   

Віктор Корнієнко, член Національної спілки журналістів України.

Журналістські розслідування

ЗВИЧКА ДО БЕЗЗАКОННЯ

ЗВИЧКА ДО БЕЗЗАКОННЯ

    Або як нова патрульна поліція та суддя Сихівського райсуду Львова зробили з абсолютно тверезого водія адмінправопорушника.      Ніякого ДАІ в...

СТРИПТИЗ, БОРДЕЛІ, "ОБОРОНКА"...

СТРИПТИЗ, БОРДЕЛІ, ОБОРОНКА ...

  Або про те, як у Львові в умовах війни знищували підприємство, що має стратегічне значення для економіки та безпеки...

ТАЄМНИЦІ БАНКРУТСТВ ПО-ЛЬВІВСЬКИ

ТАЄМНИЦІ БАНКРУТСТВ ПО-ЛЬВІВСЬКИ

  Те, що банкрутство в Україні є одним з найпоширеніших способів «кинути»  кредиторів, інстументом латентного, а часом і відкритого рейдерства,...

СУДДІВСЬКА "ВЕНДЕТТА" ЗАМІСТЬ ПРАВОСУДДЯ

СУДДІВСЬКА ВЕНДЕТТА ЗАМІСТЬ ПРАВОСУДДЯ

   21 травня в Чернівцях оголосили вирок колишнім бійцям АТО, яких затримали за розбійний напад на  сім’ю голови обласного господарського...


ПРАВКОМСтаттіЛЬВІВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ: НАЖИТИСЯ НА ВІЙНІ
UkrNET - поисково-информационный ресурс
каталог веб ресурсів